Czego dzieci uczą się w domu?
Może trudno Ci w to uwierzyć, ale dalej wiele osób wierzy, że dziecko uczy się tylko w szkole, bo przecież szkoła jest od uczenia. Nic bardziej mylnego. Edukacja będzie efektywna, jeśli dziecko będzie doświadczać spójnych wartości w szkole i w domu.
Uczestnictwo w prawdziwym życiu rodzinnym
Ludzie od wieków chcą ze sobą rozmawiać, wnosić coś do społeczeństwa, stawiać sobie wyzwania. Dziecko czuje się potrzebne, jeśli pozwalamy mu wykonywać prawdziwe czynności domowe takie jak mycie owoców i warzyw, nakrywanie do stołu, sprzątanie, zmywanie naczyń, pomaganie w ogrodzie. Pozwalając wykonywać dziecku prace oraz uczestniczyć w życiu rodzinnym okazujemy dziecku szacunek i pokazujemy, że jest ważne dla siebie oraz wszystkich, którzy go otaczają. Uwierz, że dziecko potrafi być samodzielne – nie poprawiaj za nie błędów w zeszycie, nie zawiązuj butów, nie rozwiązuj konfliktów z rówieśnikami. Dając dziecku poczucie bezpieczeństwa i akceptacji oraz wspierając je, ale nie wyręczając budujesz relację z dzieckiem opartą na wzajemnym zaufaniu, uczysz dziecko rozwiązywać konflikty i niewymuszonej dyscypliny.
Wyrażanie emocji
Dzieci potrafią świetnie odczytywać emocje dorosłych zwłaszcza w sytuacjach gdy rodzic przekazuje dwuznaczną informacje, np. jest zły, ale udaje wesołego. Dziecko powinno wiedzieć, że uczucia takie jak złość i frustracja też są ważne i każdy człowiek ma prawo je odczuwać. Dzieci uczą się świata naśladując dorosłych, potrzebują wzorca jak chodzić, szorować podłogę, uderzać poduszkę a nie drugą osobę. Jeśli rodzice biją swoje dziecko wysyłają mu sygnał, że bicie jest w porządku i może być sposobem na wyrażanie złości i frustracji.
Rozmowa i słuchanie
Jeśli chcemy jak najlepiej przygotować dziecko do przyszłego dorosłego życia przede wszystkim naucz je słuchać i rozmawiać. Ucząc dziecko rozmawiać – nasze dziecko w przyszłości będzie umiało rozmawiać z innymi ludźmi. Ucząc słuchać – dziecko będzie potrafiło słuchać innych. Prawdziwa i szczera relacja z dzieckiem daje umiejętności, które niezależnie od tego co przyniesie przyszłość, będą źródłem nowych szans i perspektyw.
Spędzanie czasu poza domem
Regularny ruch z rodziną oraz rówieśnikami oprócz pozytywnego wpływu na zdrowie niesie ze sobą szereg innych ważnych aspektów. Dziecko, które uprawia sport łatwiej nawiązuje kontakty z innymi ludźmi, uczy się wytrwałości, samodyscypliny i pracy w zespole. Dzięki wspólnym ćwiczeniom z dzieckiem tworzymy dodatkową więź, wspólnie dążymy do celu, zmagamy się ze słabościami i co najważniejsze dzielimy wspólną radość z uprawiania sportu. Dzieci, które regularnie trenują optymistyczniej patrzą na świat i częściej się uśmiechają.